kablar2
För dig som vill drifta själv

För dig som vill kunna ta ut den kapacitet du behöver och drifta förbindelsen själv.
Produkten svartfiber innebär att du som kund hyr antingen en monofiber eller ett fiberpar mellan två eller flera platser i vårt stadsnät. Vi använder singlemodefiber i vårt nät, men på enstaka platser kan det finnas multimode. Kontakta oss för mer information.
Fibern avlämnas i en central överlämningspunkt (Ö.P.) via ODF. Överlämningen sker normalt med SC/UPC (för Ethernet) eller SC/APC (för kabel-TV). Det är sedan du som kund som sköter kommunikationen över fibern genom att installera aktiv utrustning i anslutning till respektive överlämningspunkt.
Du väljer vilken servicenivå som krävs, vi erbjuder tre nivåer enligt Svenska Stadsnätsföreningens SLA-standard. Vi har ingen övervakning på denna tjänst, det är kunden som felanmäler.
Förfrågningar på svartfiber och Ethernet kapacitet tar vi emot i Svenska Stadsnätsföreningens beställningsportal CESAR2, välkommen med förfrågan!